3 typy LED podsvícení

On Říjen 31st, 2010 Kozousch (bez ověření) says:

Pro zájemce o LCD TV s LED podsvícením přidám přehled tří typů LED podsvícení - aby neskočili prodejcům na špek:

1) LEDky jen po obvodu LCD panelu a bez Local Dimming (bez lokální regulace jasu)
- de facto jen náhrada podsvícení běžnými katodovými zářivkami (CCFL). Jedinou praktickou výhodou je mírně nižší spotřeba. Pro frikulíny pak pocit, že vlastní televizor podle poslední módy :-)

2) Zadní podsvícení bez Local Dimming
LEDky jsou rozmístěné po celé zadní ploše LCD panelu v pravidelné matici (jako figurky na šachovnici), ale neumožňují lokální regulaci jasu. Výhodou jsou rovnoměrné podsvícení a nížší spotřeba

3) Zadní podsvícení s Local Dimming
LEDky jsou také rozmístěné po celé zadní ploše LCD panelu jako u 2), ale je jich podstatně víc a umožňují lokální regulaci jasu. Zde jsou dvě varianty: bílé LEDky nebo RGB LEDky - červené, zelené a modré. Výhodami jsou rovnoměrné podsvícení, nízká spotřeba a možnost nezávislé regulace podsvícení.
Zde ale rovněž pozor - nejlevnější TV tohoto typu mají na celém panelu třeba jen 16 oblastí, které lze nezávisle regulovat. Takže například u zobrazení černé noční oblohy s jasnými hvězdami je toto řešení v lepším případě k ničemu a v horším případě horší než bez Local Dimming, protože černá obloha může být zobrazena jako 16 velkých různě šedých obdélníků :-)
Nejdražší modely mají nezávisle regulovatelných oblastí řádově stovky. V ideálním případě se kvalitou zobrazení mohou blížit plasmě. Samozřejmě s mizerným poměrem cena/výkon - za minimálně dvojnásobnou pořizovací cenu ...

Mámo, jdeme koupit "placku"

Musím varovat zájemce o "placatý" televizor na nechutné praktiky prodavačů zejména velkých elektromarketů. Když si půjdete do obchodu pro plasmu, začnou vám tam téměř určitě vnucovat LCD a s největší pravděpodobností Samsung. Pokud si chcete na vlastní kůži a peněženku vyzkoušet ochotu firmy Samsung řešit reklamace a pozáruční opravy ku vaší spokojenosti, tak směle do toho. Jeden příklad za všechny je zde:
http://domazlicky.denik.cz/zpravy_region/draha-televize-skonci-ve-smeti-...

Prodavači většinou berou prémie podle marže za prodané zboží. Protože plasmy mají větší výrobní náklady a prodejní ceny jsou srovnatelné s LCD, je jasné, že na LCDčkách jsou marže větší. Proto ten nátlak na zákazníky, lži o větší spotřebě a vypalování plasmy atd. Jde jen a pouze o to prodat LCD s větší marží. Na podporu prodeje používají různé finty. Plasmy a LCDčka s nižšími maržemi například umisťují tak, aby na jejich obrazovky pořádně svítily lampy ze stropu a záměrně špatně nastavují parametry obrazu. Toto je důvod, proč vám prodavač nikdy nedá do ruky dálkový ovladač, ale všechno ovládá sám. To není proto, abyste ovladač neohmatali, ale aby ti zkušenější z vás nevlezli do menu televize a nenastavili parametry obrazu na Default. Pak by se vám totiž mohl zalíbit obraz televizoru s nižší marží a prémie by byly kde?

Další finta prodavačů je, že u plasmy zapnou nějaký mód vhodný pro pomalé scény a pustí vám na tom Eurosport. Plasmy a LCD TV mají v menu mnoho režimů vyhlazování, z nichž některé jsou vhodné pro sport a jiné rychlé scény a jiné používají větší míru
vyhlazování, takže pomalé scény jsou příjemnější a ostřejší, ale rychlé pohyby rozmazané. Plasmový panel z principu "mazat" nemůže a pokud je za letící mičudou ocas komety, přetáhněte prodavače gumovou hadicí a TV nastavte do režimu "sport".

S čím taky mívají zákaznicí problém, je to, že v obchodě stojí moc blízko u obrazovky. Při sledování klasického pozemního DVB-T vysílání na krátkou vzdálenost vypadají artefakty způsobené vysokou kompresí používanou v ČR u DVB-T strašlivě. Doma takto z blízka na TV nikdo nekouká a při osvětlení "milion luxů" jako v prodejně taky ne.

Další oblbovák je ten, že LCDčka Samsung mají "zářivější" barvy a díky tomu vypadají zajímavěji. Jde ale o zdeformování Gama křivky tak, že jasnější části obrazu mají něco jako expanzi rozsahu a ty vás praští do očí. Ale temnější části obrazu mají v průběhu jasu kompresi a noční záběry jsou jako černé divadlo (tmavě spíš šedé) - to je nakonec i v této recenzi. LCDčka od Samsungu jsou výborná do firmy do zasedačky na zobrazování barevných grafů v Excelu nebo PowerPointu, nebo na sledování komixů. Ale na zobrazování "reality" rozhodně ne. Úplně stačí, jak to se saturací barev přehánějí v Hollywoodu. Stačí se podívat na trávník v Hollywoodském filmu a pak se zajít podívat před barák na opravdový trávník. Když se k tomu ještě přičtou přepálené barvy Samsungu, je vymalováno.

Pokud si už nedáte vymluvit LCD, tak bych osobně doporučil něco od značek LG nebo Philips. Na poli LCD panelů tyto firmy spolupracují a používají stejné panely
s technologií S-IPS, která je z LCD technologií nejlepší - přesněji řečeno nejméně špatná.

Samsung má vlastní technologii panelů S-PVA, která je o něco horší ohledně barevné věrnosti než S-IPS a navíc trpí jakousi neklidností nebo chvěním na úrovni jednotlivých pixelů. U TV toto tolik nevadí, protože se sledují z větší vzdálenosti, ale u počítačových monitorů to působí rušivě. Horší barevná věrnost samozřejmě vadí i u TV.

Na závěr příběh "na vlastní oči": v OKEY Elektro měli před předloňskými vánocemi jako "akční" výběhový model LCD TV Samsungu s TN panelem. Odpornější obraz najdete maximálně u Sencorů a NoName LCDček, ale ne o moc. O černé se nedalo mluvit vůbec, šedá byla fialová a bílá byla žlutá. "Akční" cena byla vyšší než stejně velké Samsungy s S-PVA panelem u konkurence.

LCD versus plasma

kozina [at] napismi [dot] cz

Pokud někdo z mých známých vybírá TV, tak jim posílám toto:

LCD technologie je naprosto nevhodná jako TV kvůli barevné (ne)věrnosti, zejména podání pleťové barvy - všichni živí bílí herci mají na LCD TV barvu pleti jako pravidelní návštěvníci levného solária nebo jako Simpsonovi. Koupit si LCD TV má podle mě opodstatnění jen ve dvou případech - minimálně 50 procent času bude sloužit jako zobrazovadlo k PC nebo herní konzoli na hry, nebo se nejmenší vyráběná 37" plasma na místo určení opravdu nevejde.

Pokud nemáte ani neplánujete žádný Full-HD zdroj obrazu a budete sledovat jen běžné digitální TV vysílání DVB-T a pouštět si DVD, je lepší zvolit HD-Ready plasmu. Obraz z uvedených zdrojů obrazu vypadá na HD-Ready plasmě lépe, než na Full-HD plasmě (o LCD radši nemluvit). Navíc je HD-Ready plasma levnější a mívá i o něco nižší spotřebu. Pokud máte nebo v dohledné době plánujete pořízení Bluray přehrávače nebo Full-HD satelitu, zvolte Full-HD plasmu.

Zhusta šířená lež je, že má LCD nižší spotřebu než plasma. Ve skutečnosti mají obě technologie při stejné úhlopříčce téměř stejnou spotřebu:
http://www.digilidi.cz/panasonic-bori-myty-o-spotrebe-plazem
http://avmania.zive.cz/Aktuality/Specifikace-LCD-televizoru-jsou-kecy-ri...

Ideální je zajít do obchodu a porovnat zvažovanou LCD TV s plasmou Panasonic Ne-Full-HD (HD Ready) a Full-HD. Samozřejmě ne na firemních speciálně na míru odladěných HD demo snímcích, ale na stejném BĚŽNÉM zdroji, například na TV vysílání nebo doneseném DVD.

Je třeba mít také na paměti, že v obchodě je LCD oproti plasmě ve výhodě, protože v obchodech je velmi vysoká intenzita okolního světla, která doma při sledování TV nikdy nebude. Pokud se obě technologie přenesou do světelných podmínek běžného obýváku, situace se otočí TAK BRUTÁLNÍM způsobem ve prospěch plasmy, že je většina nových šťastných majitelů LCD šťastných jen do té chvíle, než LCD TV zapnou.

Je pravdou, že současné dražší modely LCD TV už mají obraz velice slušný. Pokud je zákazník ochotný utratit za 42" LCD třeba 40.000,- Kč, získá obraz srovnatelný s 42" plasmou za 20.000,- Kč.

Pokud můj názor vypadá jako extrémní, tak je to pravda a je to způsobeno profesionální deformací, protože přes 15 let pracuji jako IT v marketingové agentuře s vlastním grafickým oddělením, takže o PR blábolech a barvách na zobrazovačích něco málo vím. LCD technologie je více propagována proto, že LCD TV jsou výrobně levnější. Při srovnatelné prodejní ceně je na nich tedy větší marže než na plasmách.

Nedoporučuji nákup TV v internetovém "velkoobchodě" Frantíka Vychcánka provozovaném ve 2+1 v paneláku. Zajímavý je E-Shop Datartu - ne kamenné prodejny Datart, ale v jejich internetový obchod - ten má nižší ceny než kamenný Datart, aby konkuroval běžným internetovým obchodům. Zboží objednané přes internet Datart přiveze domů zdarma, nebo je možnost objednání přes internet s osobním vyzvednutím zákazníkem ve zvolené prodejně Datart. Obojí s výhodou možnosti reklamace přímo v nejbližší kamenné prodejně.

Re: Edge LED podsvícení

Těžko říct. Samsung u této TV na webu ani v manuálu spotřebu radši neuvádí. Je tam jen blábol "Exceeds ENERGY STAR Standards". V úhlopříčce 42" v řadě 6000 ani 6500 Samsung zřejmě žádnou LCD LED TV nevyrábí, takže nelze srovnat cenu ani spotřebu, ale odhaduji, že u 42" TV by cenový rozdíl oproti 42" plasmě byl tak 10 tisíc Kč. Maximální životnost produktů současné spotřební elektroniky je díky RoHS 8 let a typická životnost je díky systému plánované životnosti 2 až 5 let. Pochybuji, že by běžný uživatel na elektřině během provozu svého "rodinného krbu" z leštěného plastu ušetřil 10 tisíc Kč. Možná žena na mateřské, která se 14 hodin denně dívá sama doma na Sama doma - to ale není typický uživatel. A navíc se po celou krátkou dobu funkčnosti TV bude divák dívat na horší obraz, než by měl u levnější plasmy. Připlácet si za jakýkoli výrobek jen proto, že je v něm "nová" technologie, i když má horší užitné vlastnosti než technologie "stará", se mi zdá zcela mimo mísu. To je jako připlácet si za hybridní automobil, který má průměrnou spotřebu jako běžný moderní automobil s konvenčním turbodieselem. Zdůvodňovat to "ekologičností" může jedině ignorant, který neví nic o "ekologičnosti" těžby a likvidace materiálů použitých v akumulátorech. Ale kdo chce kam ....